Amrita Rao - Polskie Forum Aktorki

Polskie forum Amrity Rao

Ogłoszenie

...Witamy na forum Amrity Rao...

Zapraszmy do udzielania się na forum



Ogłoszenia:
- jeśli jest ktoś chętny, szukamy moderatorów!
- Nowe konkursy już wkrótce!
- zachęcam do udzielania się we wszystkich tematach!
- zapraszam do wymiany bannerami!

#1 2009-03-01 13:21:03

 Shini

Mega maniak

2656603
Zarejestrowany: 2009-01-27
Posty: 614
Punktów :   16 
Wiek: 17 ^^
WWW

Bharatanatyam



Bharatanatyam - klasyczny taniec świątynny
Ciało tworzy symetryczną mandalę, stopy wytupują rytm, dłonie opowiadają historie, a w duszy tancerki panuje uczucie zgodne z nastrojem muzyki i tematyką opowieści...   
Taniec Bharata Natyam wywodzi się z południa Indii, ze stanu Tamil Nadu.  Dawniej tańczony był w świątyniach przez kapłanki Devadasi, które swoim tańcem ochraniały bóstwo przed złymi mocami. Dzisiaj jest to wykwintna forma sceniczna tańczona zarówno w świątyniach, jak i w teatrach na całym świecie. Za panowania Królowej Wiktorii jego wykonywanie zostało zakazane. Oficjalnie ta forma ruchu powróciła na scenę w latach trzydziestych XX wieku. Każdy gest, a nawet spojrzenie to skodyfikowany język znaczeń. Tancerka wciela się w postać tańczącej bogini. Za pomocą gestów dłoni - mudr, oraz mimiki twarzy  opowiada historie, jej  oczy podkreślają każdy ruch, bose stopy wytupują skomplikowane rytmy, a całe ciało tworzy symetryczną mandalę.
Choreografie składają się z części czystego abstrakcyjnego tańca (nrytta) zbudowanego z szeregu adavu (symetrycznych układów ciała, podczas których bose stopy wytupują wyraźnie rytm, ściśle odpowiadający akcentom muzycznym) oraz z części narracyjnej - nryttya. W części lirycznej - tancerka za pomocą gestów rąk i dłoni (mudry) oraz mimiki twarzy (abhinaia) opowiada historie z mitologii indyjskiej. Całość tworzy wykwintną, dostojną, ale i dynamiczną kompozycję rządzącą się ścisłymi zasadami.
Kurs podstawowy Bharata Natyam to nauka mudr, mimiki, podstawowych adavu, podstaw muzyki karnatyckiej i jej powiązania z tańcem oraz krótka choreografia łącząca te elementy. Następnie cały system adavu (36 form), a potem rozbudowane choreografie z klasycznego repertuaru. Nacisk kładziony jest na dokładność wykonania ruchu, świadomość każdego gestu, poczucie równowagi i  balansu ciała, rozumienie rytmu.

źródło

Ostatnio edytowany przez Shini (2009-07-29 10:49:14)


http://i39.tinypic.com/smccp1.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.multiplayer-online.pun.pl www.agrotexim.pun.pl www.habanina23.pun.pl www.realserwer.pun.pl www.wolnifarmerzywf.pun.pl